Zgłaszanie wniosków przez producentów rolnych o oszacowanie strat w uprawach rolnych spowodowanych długotrwałą suszą dokonuje się (jak to miało miejsce od 2020 roku) za pośrednictwem aplikacji publicznej „Zgłoś szkodę rolniczą”, bez udziału Komisji Gminnej.

W przypadku, gdy rolnik chciałby dodatkowo (nieobowiązkowe), aby szacowania dokonała również komisja poprzez lustrację na miejscu, może ten fakt zgłosić do komisji gminnej w terminie umożliwiającym dokonanie szacowania (nie później niż do czasu zbioru plonu głównego danej uprawy). Dodatkowe oszacowanie strat przez komisje nie gwarantuje wyższej wypłaty odszkodowania.

Szacowanie szkód przez PUBLICZNĄ APLIKACJĘ nadal pozostaje podstawowym i obligatoryjnym narzędziem do szacowania szkód powstałych w wyniku suszy.

Aplikacja oraz wszelkie materiały, w tym instrukcja wypełniania wniosku, dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi:  https://www.gov.pl/web/rolnictwo/niekorzystne-zjawiska-atmosferyczne2

BARDZO WAŻNE

Wszyscy muszą złożyć wniosek przez aplikację „szacowanie suszy” do 15 października, bez tego szacowanie komisji z Gminy nie będzie ważne.

Załącznik:

1. Wniosek susza 2023