facebook
youtube

Informujemy, iż w dniu 12 kwietnia 2019 r, (piątek) w godzinach od 8:30-12:00 pod Urzędem gminy Słupsk podstawiony będzie Krwiobus. Zapraszamy wszystkich chętnych do oddawania krwi w tym dniu

Informujemy, iż w dniu 12 kwietnia 2019 r, (piątek) w godzinach od 8:30-12:00 pod Urzędem gminy Słupsk podstawiony będzie Krwiobus. Zapraszamy wszystkich chętnych do oddawania krwi w tym dniu. Każdy kto odda krew podczas zorganizowanej akcji będzie mógł odebrać gadżet gminny w budynku A, pok. nr 8. Prosimy o rozpropagowanie akcji wśród rodziny i znajomych.

In­for­ma­cje dla Kr­wio­daw­ców

1.Dawcą krwi może zostać osoba zdrowa, w wieku od 18 do 65 lat, ważąca co najmniej 50 kg.

2.Nie może zostać dawcą krwi osoba:

a) chorująca na cukrzycę, choroby tarczycy, AIDS, będąca no­si­cie­lem wirusa HIV, chora z chorobą nadnerczy, chora na łuszczycę, chorobę no­wo­two­ro­wą;

b)która prze­cho­ro­wa­ła wirusowe zapalenie wątroby;

c)leczona hormonem wzrostu;

d)chora na padaczkę.

3.Daw­ca­/kan­dy­dat na dawcę musi okazać w re­je­stra­cji dowód toż­sa­mo­ści ze zdjęciem i numerem PESEL oraz podać miejsce za­miesz­ka­nia.

4.Dawca w dniu oddania krwi:

a)powinien być wypoczęty

b)powinien spożyć lek­ko­straw­ny, bez­tłusz­czo­wy posiłek

c)nie może być po spożyciu alkoholu, po lekach odu­rza­ją­cych, nar­ko­ty­kach.

5.Czasowo, przez okres 6 miesięcy, nie może oddać krwi osoba, która miała wykonany zabieg chi­rur­gicz­ny, tatuaż, prze­kłu­cie ciała (kolczyki), aku­punk­tu­rę. Również w tym samym czasie, nie może oddawać krwi osoba, która miała badania en­do­sko­po­we (np. ga­stro­sko­pię). Ten sam okres 6 miesięcy obo­wią­zu­je osoby leczone krwią i jej skład­ni­ka­mi w kraju, a okres 12 miesięcy, jeżeli leczenie miało miejsce za granicą.

Kobiety nie mogą oddawać krwi podczas ciąży i w okresie karmienia piersią oraz przez 6 miesięcy po porodzie lub za­koń­cze­niu ciąży. Zakaz oddawania krwi obejmuje również osoby w okresie 6 miesięcy po opusz­cze­niu zakładu karnego.

6.Krótszy okres dys­kwa­li­fi­ka­cji dotyczy na­stę­pu­ją­cych stanów:

a)okres mie­siącz­ko­wa­nia i 3 dni po za­koń­cze­niu;

b)7 dni po usunięciu zęba i 24 h po leczeniu za­cho­waw­czym;

c)14 dni od za­koń­cze­nia leczenia chorób zakaźnych i innych ostrych stanów cho­ro­bo­wych

d)14 dni po za­koń­cze­niu leczenia an­ty­bio­ty­ka­mi

e)2 lata po wy­le­cze­niu gruźlicy

f)kontakt z chorym na chorobę zakaźną przez okres 28 dni

g)osoba leczona lub po­bie­ra­ją­ca pro­fi­lak­tycz­nie leki za­wie­ra­ją­ce aspirynę, przez okres 5 dni od ich od­sta­wie­nia

h)szcze­pie­nia:

-BCG (prze­ciw­gruź­li­cze)- 4 tygodnie

-WZW typu B- 1 tydzień

-WZW typu A i B oraz inne szcze­pie­nia i surowice- 48 godzin



Oddawanie krwi jest cał­ko­wi­cie bez­piecz­ne. Oddanie 450 ml krwi lub 600 ml osocza nie ma żadnego ne­ga­tyw­ne­go wpływu na stan zdrowia i nie powoduje „przy­zwy­cza­je­nia”. Jeżeli za­cho­ru­jesz na ja­ką­kol­wiek chorobę w ciągu 48 h po oddaniu krwi, powinien zgłosić ten fakt w Centrum Kr­wio­daw­stwa.