facebook
youtube

Siedem miesięcy trwały prace związane z przebudową mostu na Słupi w okolicach Łosina. Remont przeprawy, która znajduje się na granicy gmin Słupsk i Kobylnica kosztował 934 tysiące złotych. 

Siedem miesięcy trwały prace związane z przebudową mostu na Słupi w okolicach Łosina. Remont przeprawy, która znajduje się na granicy gmin Słupsk i Kobylnica kosztował 934 tysiące złotych. Realizacja zadania była możliwa dzięki finansowemu zaangażowaniu obydwu samorządów oraz Nadleśnictwa Leśny Dwór. Uroczystego otwarcia wyremontowanej przeprawy dokonano 6 czerwca.

W samo południe na moście pojawili się wójtowie Leszek Kuliński oraz Barbara Dykier, którzy wspólnie z Grzegorzem Goliszkiem i Leonem Kiziukiewiczem przecięli wstęgę, dokonując w ten sposób symbolicznego otwarcia wyremontowanej przeprawy. 

- To ważny moment, gdyż możemy cieszyć się z otwarcia nowej, ważnej i długo wyczekiwanej inwestycji. Bardzo się cieszę, że w tak krótkim czasie, a zarazem tak solidnie udało się wykonać to zadanie – stwierdził Leszek Kuliński, wójt Gminy Kobylnica. 

Realizowana przez ostatnie miesiące inwestycja obejmowała wykonanie robót rozbiórkowych starej konstrukcji oraz przeprowadzenie prac ziemnych. Kolejnym elementem działań było przygotowanie fundamentów, korpusu podpór oraz konstrukcji wraz z nawierzchnią mostu. Zamontowano również bariery i barieroporęcze, schody na skarpie oraz zagospodarowano tereny zielone. 

- Myślę, że ten most spełni oczekiwania, nie tylko naszych mieszkańców, ale też rowerzystów i pracowników nadleśnictwa, co jest wynikiem dobrze przygotowanego projektu pod względem konstrukcyjnym – podkreślała Barbara Dykier, wójt Gminy Słupsk. 

Modernizacja konstrukcji znajdującej się na granicy dwóch samorządów rozpoczęła się w lipcu 2018 roku. Rok wcześniej na zlecenie Gminy Kobylnica opracowana została kompletna dokumentacja projektowa, niezbędna do realizacji robót budowlanych związanych z przebudową całego obiektu. 

- Ogromnie się cieszę, że możemy dziś stać na tak wspaniałym moście. Mam nadzieję, że wytrzyma więcej, niż ostatni. Może razy dziesięć, dwadzieścia albo trzydzieści. Cieszę się, że ten most powstał. Był nam, jako leśnikom, bardzo potrzebny. Podobnie, jak mieszkańcom i turystom – mówił Grzegorz Goliszek, nadleśniczy Nadleśnictwa Leśny Dwór. Jak podkreślał, w czasie realizacji samej inwestycji wszyscy partnerzy projektu nauczyli się w jeszcze lepszy sposób ze sobą współpracować, co może zaowocować kolejnymi działaniami realizowanymi w niedalekiej przyszłości. 

Wartość całkowitego zadania inwestycyjnego wyniosła 934 tys. zł. Gmina Kobylnica przeznaczyła na ten cel 380 900 zł, Gmina Słupsk 353 900 zł, a Nadleśnictwo Leśny Dwór – 200 tys. zł. 

Nowy most o szerokości 4,5 m i długości 27 m umożliwia przejazd również pojazdom o wadze do 40 ton. Wykonawcą robót budowlanych była spółka Rewers z siedzibą w miejscowości Bożepole Wielkie.

Tekst i foto - www.kobylnica.pl