Nową akcją ekologiczną zrealizowano w Szkole Podstawowej w Bierkowie. W ramach projektu „Dom dla Nietoperza”wspólnie zbudowanych zostało aż 55 budek dla tych ssaków.

Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa w Bierkowie realizuje działania proekologiczne, które na stałe wpisały się w profil szkoły. Uczniowie biorą udział w takich akcjach jak: ,,Sprzątanie Świata’’, ,,Posprzątaj swój dom’’. Budowane są budki lęgowe dla ptaków i karmniki wypełnione karmą w okresie zimy. W szkole prowadzone są również lekcje w terenie pod hasłem: ,,Z Ekologią Za Pan Brat’’. Dużym zainteresowaniem cieszył się Projekt Ekologiczny - ,,Pokaż kulturę i chroń naturę’’ w ramach którego uczniowie zaprezentowali recyklingowe kapelusze. Uczniowie wraz z rodzicami przygotowywali również bio-potrawy promujące zdrowe odżywianie. Nową akcją ekologiczną realizowaną w bierkowskiej szkole, zainspirowaną przez nauczycielkę przyrody, geografii i edukacji regionalnej, Katarzynę Leończyk, jest projekt „Dom dla Nietoperza”. 8 października 2019 r. uczniowie wzięli udział w budowaniu budek dla nietoperzy. Dzieci i młodzież od klasy pierwszej do ósmej (180 osób) wraz z rodzicami, dziadkami, leśniczym z Nadleśnictwa Ustka oraz chiropterologiem z Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi”, władzami Gminy Słupsk i dyrektorem Centrum Edukacji Regionalnej w Słupsku zbudowali wspólnie 55 domów dla nietoperzy. Całe przedsięwzięcie było możliwe dzięki funduszom przekazanym przez nadleśnictwo Ustka, Gminę Słupsk oraz prywatnym sponsorom. W ramach projektu „starsi uczą młodszych” uczniowie klas starszych przedstawili najistotniejsze informacje o nietoperzu uczniom klas młodszych. Prelekcje, pogadanki, warsztaty multimedialne z uczniami Szkoły przeprowadzili nauczyciele oraz przedstawiciel Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi” Pan Józef Wysiński. W ramach projektu uczniowie wspólnie z chiropterologiem będą mieli okazję do bliższej obserwacji życia tych ssaków. Zaplanowano nagrywanie głosów tych zwierząt i rozpoznawanie gatunków na ich podstawie. Budki zasiedlone przez nietoperze będą podlegały dalszej, stałej obserwacji. Projekt „Dom dla nietoperza” zakłada tworzenie nowych schronień zimowych i lęgowych dla tych pożytecznych i zagrożonych wyginięciem zwierząt. Zdaniem dyrektora szkoły, Krzysztofa Plebanka, niezbędne jest zwiększenie świadomości społecznej na temat roli nietoperzy w naszym otoczeniu i zweryfikowanie niepochlebnych mitów dotyczących tych pożytecznych ssaków. Cała akcja „Dom dla nietoperza” została uwieńczona wspólnym wieszaniem budek w domostwach oraz wokół szkoły z uczniami i nauczycielami. W tworzenie budek zaangażował się również sołtys Bierkowa, Jan Gruszewski oraz miejscowy radny, Grzegorz Konopka.