Od czasu pojawienia się w naszym kraju Covid-19, gmina Słupsk prowadzi szereg działań związanych z udzielenia wsparcia lokalnej społeczności. Regularnie informujemy mieszkańców o wszystkich ważnych zmianach, zaleceniach, jakie są wprowadzane w związku z pojawieniem się koronawirusa na terytorium Polski.

• Na stronie internetowej gminy Słupsk, uruchomiona została specjalna zakładka „Koronawirus. Najważniejsze informacje”, w której regularnie publikowane są informacje dotyczące m.in. przepisów prawnych, nakazów, terminów ich obowiązywania, pomocy osobom starszym, pomocy psychologicznej, zasad higieny i zachowania się w czasie trwania epidemii.

• Aby zabezpieczyć mieszkańców, władze samorządu podjęły decyzję o zakupie maseczek wielorazowych. Początkowo udało się pozyskać materiały od firm współpracujących oraz zaangażować osoby prywatne, wolontariuszy w szycie maseczek dla mieszkańców. Drugim etapem był zakup maseczek, aby w każdym gospodarstwie domowym znajdowały się przynajmniej 4 sztuki. Przedsięwzięcie prowadzone było przez strażaków ochotników, straż gminną, sołtysów, radnych, którzy włączyli się w dostarczenie maseczek do mieszkańców. W sumie wśród mieszkańców rozdysponowanych zostało 26 990 szt. maseczek wielorazowych.

• Istotnym zadaniem był proces dezynfekcji obiektów użyteczności publicznej i budynków GTBS, które realizowane było przez Zakład Gospodarki Komunalnej w Jezierzycach. Przy czym należy podkreślić, że wszystkie usługi komunalne prowadzone były zgodnie z obowiązującym harmonogramem.

• W związku z wprowadzonym zakazem przemieszczania się oraz organizowania spotkań w większym gronie osób, zamknięte zostały boiska sportowe, orliki, place zabaw. Za zadanie odpowiadał Zakład Gospodarki Komunalnej oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji.

• Najbardziej zagrożoną grupą społeczną są seniorzy. Aby zminimalizować ryzyko zakażenia uruchomiona została pomoc, w celu zaopatrzenia w niezbędne produkty osoby starsze i potrzebujące. Przygotowane zostały również materiały informacyjne dla seniorów, które zostały przekazane im bezpośrednio. Zadanie te realizowane były przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Straż Gminną oraz Gminne Jednostki OSP. Na terenie gminy Słupsk działały i nadal funkcjonuje, 6 sklepów, które oferują „zakupy na telefon”

• W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną, w trudnej sytuacji znaleźli się również lokalni przedsiębiorcy. Z powodu zamknięcia placówek edukacyjnych, nie mogły być realizowane zadania związane z realizacją programu „Zdrowa Żywność”. W związku z tym oraz aby pomóc rodzinom, które zakwalifikowane były do w/w programu, samorząd zdecydował się na dostarczenie paczek żywnościowych do wskazanych rodzin, które złożyły deklarację uczestnictwa. Zadanie realizowane było przez firmę, która miała podpisane z gminą umowę na realizację programu Zdrowa Żywność.

• Wprowadzenie obowiązku realizowania zajęć edukacyjnych, w sposób zdalny, skłoniło samorząd do aplikowania w projekcie ogłoszonym przez Ministerstwo Cyfryzacji – „Zdalne nauczanie”. Dzięki temu pozyskano środki w kwocie prawie 80 tys. zł, na zakup laptopów dla uczniów, którzy nie mogli uczestniczyć w zdalnych zajęciach edukacyjnych. Jednak ilość zakupionego sprzętu, nie jest wystarczającą odpowiedzią na potrzeby dzieci i młodzieży z gminy Słupsk. W związku z tym władze gminy zdecydowały się na przekazanie dodatkowej kwoty 100 tys. zł, na zakup tabletów edukacyjnych dla najmłodszych. Zadanie to jest w trakcie realizacji. W sumie zakupionych zostało 30 komputerów i 110 tabletów dla dzieci i młodzieży.

• W obecnej sytuacji z problemem niewystarczających środków ochrony osobistej borykają się szpitale, ośrodki zdrowia, domy pomocy społecznej. Gmina Słupsk przekazała kwotę 15 tys. złotych na zakup środków ochrony osobistej dla słupskiego szpitala oraz 10 tys. zł na zakup niezbędnego wyposażenia dla Stacji Pogotowia Ratunkowego w Słupsku. Ponadto przekazano maseczki ochronne i środki do dezynfekcji do ośrodków zdrowia oraz Domu Pomocy Społecznej w Lubuczewie.

• Na stronie internetowej oraz funpagu systematycznie zamieszczane są informacje, nie tylko dla mieszkańców ale również dla przedsiębiorców, dotyczące form pomocy w ramach Tarczy antykryzysowej oraz Tarczy 2.0. Natomiast osoby fizyczne, które zatrudnione były na podstawie umów cywilnoprawnych, za pośrednictwem strony internetowej oraz mediów społecznościowych poinformowane zostały o formach pomocy jakie im przysługują.

• W celu zabezpieczenia pracowników Urzędu Gminy Słupsk, dla pracowników zakupione zostały środki ochrony osobistej – środki do dezynfekcji, rękawice oraz maseczki. Ponad to przed budynek Urzędu Gminy wystawiona została skrzynka podawcza dla interesantów, a dokumenty przychodzące poddawane są 48 godzinnej kwarantannie.

• Straż Gminna Gminy Słupsk regularnie patroluje obszar samorządu, w celu monitorowania i sprawdzania czy mieszkańcy stosują się do ustalonych przez prawo zaleceń.

Szanowni Państwo,

przed nami długo wyczekiwany majowy weekend. Czas, który spędzimy w gronie najbliższych, przyjaciół. Życząc Państwu dużo zdrowia, proszę o przestrzeganie wszystkich zaleceń, wskazówek oraz nakazów. Tylko dzięki odpowiedzialnemu zachowaniu, uda nam się szybko wrócić do normalnego funkcjonowania.

#WszystkoBędzieDobrze

Wójt Gminy Słupsk