Podczas dzisiejszej Sesji Rady Gminy Słupsk (31.03.2021 r.), radni jednogłośnie podjęli Uchwałę w sprawie zajęcia stanowiska wobec faktu powołania przez Radę Miejską w Słupsku doraźnej Komisji Rady Miejskiej w Słupsku ds. rozszerzenia granic administracyjnych Miasta Słupska. Prezentujemy stanowisko:

Stanowisko Rady Gminy Słupsk i Wójta Gminy Słupsk wobec faktu powołania przez Radę Miejską w Słupsku doraźnej Komisji Rady Miejskiej w Słupsku ds. rozszerzenia granic administracyjnych Miasta Słupska.

W dniu 24 lutego 2021 r. Uchwałą Nr XXVIII/460/21 Rada Miejska w Słupsku powołała Komisję doraźną ds, rozszerzenia granic administracyjnych Miasta Słupska.

Rada Gminy Słupsk wyraża stanowczy sprzeciw i zdecydowany protest przeciwko kolejnej już inicjatywie dotyczącej poszerzenia granic administracyjnych Miasta Słupska kosztem terenów Gminy Słupsk. Pomysł ten narusza elementarne zasady samorządności i demokracji. Przy zdecydowanym sprzeciwie mieszkańców Gminy Słupsk władze miasta Słupska podejmują kolejne próby aneksji najbardziej zagospodarowanych obszarów gminy wiejskiej. Warto sięgnąć do wydarzeń z roku 2008 i 2015 i dokonać oceny skutków analogicznych procesów. Każda próba jednostronnego naruszenia integralności terytorialnej i społecznej Gminy Słupsk negatywnie wpływa na klimat współpracy i wzajemnych relacji pomiędzy naszymi samorządami, a największymi przegranymi w takiej sytuacji są zawsze lokalne społeczności – mieszkańcy gminy i mieszkańcy miasta, którzy oczekują od nas działań budujących dobrobyt ziemi słupskiej.

Dzisiaj przed samorządami regionu słupskiego stoją nowe wyzwania, nowe zadania do realizacji, które wymagają od nas zjednoczenia sił, współpracy, a granice administracyjne nie powinny być przeszkodą w realizacji tych projektów. Wspólne działania na wielu płaszczyznach, w drodze partnerstwa, są szansą na stworzenie dobrych warunków do rozwoju regionu słupskiego.

Radni Rady Gminy Słupsk i Wójt Gminy Słupsk Barbara Dykier