9 listopada w Szkole Podstawowej im. Generała Stefana Roweckiego „Grota” we Wrześciu odbyły się uroczystości upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Na zaproszenie Pani wójt Barbary Dykier przybyła m. in.Pani Teresa Lis z Kuratorium Oświaty w Gdańsku, Adam Sasiuk Dyrektor Oddziału Pomorskiego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, delegacja z powiatu słupskiego z Panem starostą Zdzisławem Kołodziejskim. Rada Gminy reprezentowana była przez przewodniczącego Komisji Oświaty Mariana Kużela oraz radnych Beatę Juryś i Marka Jankowskiego. Uczestnikami obchodów były delegację Urzędu Gminy Słupsk, jej służb mundurowych, szkół, przedszkoli oraz instytucji powiatowych i gminnych. Swoją reprezentację mieli też pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej w Lubuczewie. Wartę pod Pomnikiem Państwa Podziemnego i jego Dowódcy Generała Stefana Roweckiego „Grota” wystawił Batalion Ochrony Bazy w Redzikowie. Delegacji Bazy przewodniczył porucznik Sylwester Lipiński. Poczty Sztandarowe wystawiły gminne szkoły oraz Inspektorat Słupski Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Pierwszym punktem uroczystości była manifestacja patriotyczna pod Pomnikiem Państwa Podziemnego znajdującym się przed szkołą. Okolicznościowe przemówienie wygłosiła Pani Wójt Barbara Dykier. Następnie minutą ciszy uczczono pamięć walczących i poległych w imię wolności i niepodległości Ojczyzny, a delegacje złożyły okolicznościowe wiązanki kwiatów. Druga część uroczystości miała miejsce w sali widowiskowo – sportowej gdzie uczniowie ze szkół i przedszkoli gminnych zaprezentowali się podczas przeglądu pieśni i poezji patriotycznej. Podczas akademii dyrektor Szkoły Podstawowej we Wrześciu zaprosił uczestników na uroczystą mszę św. do kościoła parafialnego we Wrześciu 11 listopada inaugurującą Rok Obchodów Polski Niepodległej. Po zakończeniu części artystycznej uczestnicy uroczystości zwiedzili wystawę okolicznościową poświęconą jednemu z twórców Polski niepodległej Józefowi Piłsudskiemu. Wystawa przygotowana przez szkołę we Wrześciu i Słupski Oddział Towarzystwa Numizmatycznego związana była ze 150 -tą rocznicą urodzin Marszałka, która przypada 5 grudnia. Uroczyste Obchody Święta Niepodległości w naszej gminie zakończył wspólny poczęstunek.