W Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Głobinie od września 2014 roku 62 uczniów z klas I-VI bierze udział w zajęciach dodatkowych z języka kaszubskiego. Staramy się, by lekcje były ciekawe, a dzieci chętnie w nich uczestniczyły.

Nauka języka kaszubskiego odbywa się w formie oddzielnego przedmiotu, który łączy w sobie treści z różnych dziedzin wiedzy. Oprócz mowy, słownictwa i literatury kaszubskiej uczniowie poznają kulturę, tradycje, zwyczaje, obrzędy, pieśni, tańce i rękodzieło. Uczą się też podstaw pisowni języka kaszubskiego. Lekcje realizowane są poprzez gry, zabawy oraz jako warsztaty i wycieczki, finansowane z subwencji oświatowej.

Uczniowie naszej szkoły w ramach zajęć z języka kaszubskiego zwiedzili już wiele ciekawych miejsc na Kaszubach. Byli w Wejherowie, gdzie zwiedzili Muzeum Piśmiennictwa i Muzeum Muzyki Kaszubsko- Pomorskiej, zwiedzili też Muzeum Etnograficzne we Wdzydzach Kiszewskich, Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie i Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie, byli w Chmielnie w Muzeum Ceramiki Neclów, w Klukach, w Kartuzach, Swołowie, odwiedzili miejscowości Zgorzałe i Gowidlino.

Dwa razy wyjeżdżali na mecze siatkówki kobiet do Ergo Areny w Gdańsku. W maju zwiedzili Stare Miasto w Gdańsku, Katedrę Oliwską, Park Oliwski i Westerplatte. Dzieci biorą też udział w różnych konkursach odnosząc sukcesy. W szkole funkcjonuje także Zespół Pieśni i Tańca ,, Muszelki”, który reprezentuje szkołę podczas różnych Przeglądów Twórczości Kaszubskiej, między innymi  w Międzygminnym Przeglądzie Piosenki Kaszubskiej w Damnicy, Międzyszkolnym Dniu Kaszubskim w Damnie.

Warto zastanowić się wspólnie z dzieckiem nad możliwością uczęszczania na lekcje języka kaszubskiego w naszej szkole. Podręczniki do nauki języka uczniowie otrzymują za darmo. Ucząc się języka kaszubskiego dzieci rozwijają postawę ciekawości, otwartości i poszanowania innych kultur, wzbogacają wiedzę o człowieku, życiu i świecie w oparciu o kontakty z otaczającą rzeczywistością oraz rozwijają i doskonalą umiejętności rozumienia, mówienia i czytania tekstów.