facebook
youtube

Gmina Słupsk informuje, iż w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 realizuje operację pt: „Dożynki 2017- Aktywizacja i integracja mieszkańców Gminy Słupsk”.

Operacja realizowana będzie przy udziale Partnerów: Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Głobinie oraz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

CELE OPERACJI:

Cel główny: Aktywizacja i budowanie tożsamości lokalnej mieszkańców poprzez kultywowanie i pielęgnowanie tradycji, zwyczajów ludowych prezentowanych podczas organizowanych Dożynek Gminnych w Bierkowie – Gmina Słupsk.

Cele szczegółowe:

Pobudzenie mieszkańców Gminy Słupsk do uczestnictwa w życiu społecznym i motywacja do rozwoju inicjatyw służących ożywieniu i pielęgnacji tradycji i kultury na szczeblu lokalnym poprzez organizację wydarzenia promującego lokalną aktywność, w tym twórczość kulturalną i artystyczną oraz wykorzystanie lokalnego dziedzictwa kultury i tradycji ludowej.

SPODZIEWANE EFEKTY:

Wskaźniki natychmiastowe:

  • wskaźnik produktu - zostanie zorganizowana 1 impreza kulturalno- integrująca w postaci dożynek gminnych aktywizująca lokalną społeczność obszaru Gminy Słupsk do podejmowania inicjatyw w zakresie rozwoju obszarów wiejskich,.
  • wskaźnik rezultatu – 1 200 osób uczestniczących w imprezie kulturalno-integrującej, w tym 700 osób do 35 roku życia

Realizacja operacji będzie miała wpływ na rozwój obszarów wiejskich przede wszystkim w aspekcie społecznym poprzez:

  1. zwiększenie aktywizacji społeczności lokalnej poprzez kultywowanie tradycji i obrzędów kultury ludowej związanej z obchodami Święta Plonów; zwiększenie integracji społeczności lokalnej - promocja walorów wsi polskiej;
  2. promowanie tradycyjnych lokalnych produktów kulinarnych związanych z dożynkami; zwiększenie aktywizacji społeczności lokalnej poprzez rozwijanie i popularyzację tradycji kulinarnej;
  3. popularyzacja obyczajów, tradycji ziemi rodzinnej, wśród lokalnej społeczności, w szczególności symboli Święta dożynkowego jakimi są i chleb i wieniec dożynkowy;
  4. zachowanie i przekazanie młodym pokoleniom tradycji rękodzieła ludowego i zwyczajów ludowych, podtrzymywanie kultury i twórczości ludowej.
  5. promowanie i ocalanie od zapomnienia tradycji związanej z muzyką i śpiewem ludowym; podtrzymywanie pięknych polskich zwyczajów ludowych, które rozweselają i łączą ze sobą ludzi; poprawa wizerunku gminy oraz promocja lokalnych talentów muzyczno-wokalnych
  6. podniesienie świadomości społeczeństwa lokalnego projektu i udziale UE w jego realizacji; zwiększenie aktywności społeczności lokalnej w projektach realizowanych z udziałem dofinansowania UE.

Szczegóły.