facebook
youtube

2 września ruszył program profilaktyki boreliozy w powiecie słupskim – 2019. Bezpłatnym badaniom będą mogły poddać się osoby od 20 roku życia, u których wcześniej nie stwierdzono tej choroby i które nie były leczone z jej powodu.

Program, który oprócz bezpłatnych badań obejmuje także działania edukacyjne, do 15 listopada realizować będzie wyłonione w konkursie Laboratorium Medyczne Diagnostyka Sp. z o.o. ze Słupska. To samo, które realizowało go w roku ubiegłym i jeszcze poprzednim, które współpracuje z większością ośrodków zdrowia i przychodni w powiecie. Aby można było skorzystać z badań, należy zgłosić się do swojego najbliższego ośrodka zdrowia i tam po wypełnieniu odpowiedniej ankiety okaże się czy dana osoba zostanie zakwalifikowana do programu czy nie.

W powiecie, we wszystkich miastach i gminach wykonanych zostanie w sumie 439 podwójnych (w dwóch klasach) badań, część na koszt gmin, które przystąpiły do programu i dzięki temu ich mieszkańcy będą mieli więcej badań. Gminy te to Kępice, Słupsk, Główczyce i Damnica. Przy podziale liczby badań finansowanych ze środków powiatu, kierowano się liczbą mieszkańców w każdej gminie.

Warto skorzystać z programu, w tym zainteresować się także rozdawanymi materiałami informacyjnymi na temat boreliozy i jej zapobiegania, bo każdego roku w powiecie słupskim, a także w całym województwie pomorskim, jest coraz więcej przypadków zachorowań. Z powodu dużego zalesiania, sporej ilości użytków zielonych, zadrzewień, parków, innych terenów zielonych, w tym także wokół naszych domów, jesteśmy narażeni na spotkanie z kleszczem, a co trzeci może być nosicielem groźnych wirusów lub bakterii wywołujących boreliozę.

ulotka: tutaj...