W dniach 9-11 listopada 2019 r. w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie odbędzie się impreza plenerowa pt. „Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina”. Organizowana od dziesięciu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w województwie pomorskim. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce.Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak).
Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy. Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. W programie imprezy będą również pokazy i warsztaty muzealne prezentowane w naszych zabytkowych obiektach prezentujące dawne zajęcia gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in.
Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach. Zgłoszenia wystawców z potrawami z gęsiny przyjmujemy telefonicznie 59 811 94 10.

W celu uiszczenia opłaty targowej, prosimy o kontakt z Urzędem Gminy Słupsk i uiszczenie opłaty na konto Urzędu.

Uchwała Rady Gminy Słupsk - tutaj...