Pan Eugeniusz Helski od wielu lat związany był z Gmina Słupsk choć nigdy tu nie mieszkał. Zawsze chętny do pomocy, wsparcia. Zawodowo, jako przedsiębiorca związany był z miejscowością Głobino, gdzie bardzo wspomógł budowę dzisiejszego Kościoła (1996) jak również w ramach tzw. Komitetu Społecznego Budowy wspierał budowę ówczesnego Domu Rolnika.

Budynek to dzisiejsza siedziba Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Słupsk. Pan Eugeniusz to również historia dzisiejszej Izby Przemysłowo – Handlowej. Od początku był związany z tworzeniem samorządu gospodarczego w regionie słupskim. Z jego inicjatywy, jesienią 1989 roku powstało w Słupsku Towarzystwo Gospodarcze „Słupia”, które dało podstawy do zbiorowej działalności samorządu przedsiębiorców. W wyniku dynamicznego rozwoju, już w 1991 roku w Towarzystwie działało ponad 30 firm, co umożliwiło jego przekształcenie w słupski Oddział Gdańskiej Izby Prywatnego Przemysłu i Handlu. Osobiście był osobą bardzo charyzmatyczną, rzetelną i konkretną, na której pomoc i wsparcie zawsze mógł liczyć nasz samorząd.