facebook
youtube

W niedzielę, 10 września rolnicy z powiatu słupskiego świętowali z okazji zakończonych zbiorów na tradycyjnych dożynkach powiatowych. Gościom zapewniono wiele atrakcji, przysmaków kuchni regionalnej oraz wyśmienitą zabawę

W niedzielę, 10 września rolnicy z powiatu słupskiego świętowali z okazji zakończonych zbiorów na tradycyjnych dożynkach powiatowych. Gościom zapewniono wiele atrakcji, przysmaków kuchni regionalnej oraz wyśmienitą zabawę do późnych godzin wieczornych. Ponadczasowe przeboje Andrzeja Cierniewskiego rozbawiły dożynkowych gości. Dożynki rozpoczęła msza święta polowa w intencji rolników odprawiona przez księdza proboszcza parafii w Zagórzycy Henryka Jereczka, oprawę muzyczną mszy przygotował chór „Pasjonata” pod kierownictwem Liliany Zdolińskiej. Tegoroczni starostowie dożynek – państwo Janina i Jerzy Bubniakowie dożynkowy bochen chleba wręczyli staroście słupskiemu Zdzisławowi Kołodziejskiemu i wójtowi Grzegorzowi Jaworskiemu, którzy obiecali dzielić go sprawiedliwie i częstowali nim wszystkich gości.

Powiatowe Święto Plonów jest zawsze okazją do nagradzania wyróżniających się rolników i rodzin rolniczych. Odznaczenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużony dla Rolnictwa” w tym roku otrzymali: Dariusz Kostrubiec i Grzegorz Andrzej Grabowski z gm. Damnica, Zdzisław Zbigniew Sylwestrzak z gm. Damnica, Witold Motowidło gm. Dębnica Kaszubska, Zenon Jędrzejczyk gm. Słupsk. Starosta słupski tradycyjnie nagrodził wyróżniające się rodziny rolnicze z powiatu słupskiego statuetkami "Bursztynowego Kłosa 2017". W tym roku otrzymali je: Zenon Jędrzejczyk (gm. Słupsk), Mateusz Ćwikliński (gm. Ustka), Kamila i Mirosław Rosołek (gm. Kobylnica), Małgorzata i Ryszard Saliccy (gm. Potęgowo), Henryk Peta (gm. Główczyce), Maria Boryła (gm. Damnica), Mariusz Miśkiewicz (gm. Kępice), Motowidło (gm. Dębnica Kaszubska). Statuetki rolnikom wręczyli starosta Zdzisław Kołodziejski, Jan Olech przewodniczący Rady Powiatu Słupskiego oraz Grzegorz Jaworski wójt Gminy Damnica. Podczas Powiatowego Święta Plonów w Damnicy rozstrzygnięto tradycyjny konkurs na wieniec i chleb dożynkowy. W tegorocznym konkursie komisja wyłoniła następujących laureatów:

  • w kategorii Chleby z wypieku domowego:

I miejsce – sołectwo Żochowo, gmina Potęgowo – 300 zł,

II miejsce – Koło Gospodyń Miejskich „Kępiczanki” z Kępic – 250 zł,

III miejsce – sołectwo Gardna Mała (Wysoka), gmina Smołdzino – 150 zł,

wyróżnienie – sołectwo Karżniczka, gmina Damnica – 100 zł.

  • w kategorii wieńce niekonwencjonalne:

I miejsce –  sołectwo Redzikowo, gmina Słupsk – 1200 zł,

II miejsce – sołectwo Żochowo, gmina Potęgowo – 750 zł,

III miejsce – świetlica wiejska w Bukówce, gmina Słupsk – 500 zł,

wyróżnienie – Zespół Młodzieży Niepełnosprawnej w Głobinie, gmina Słupsk – 200 zł,

wyróżnienie – sołectwo Obłęże, gmina Kępice – 200 zł.

  • w kategorii wieńce tradycyjne:

I miejsce – sołectwo Barcino, gmina Kępice – 1200 zł,

II miejsce – sołectwo Strzyżyno, gmina Damnica – 750 zł,

III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich Stowięcino, gmina Główczyce – 500 zł,

wyróżnienie – sołectwo Włynkówko, gmina Słupsk – 200 zł,

wyróżnienie – sołectwo Widzino, gmina Kobylnica – 200 zł.

Konkursy zorganizowało Centrum Edukacji Regionalnej w Słupsku.

W czasie dożynek przeprowadzono wiele innych konkursów, a jednym z nich były wybory Gospodyni i Gospodarza Roku 2017. Do rywalizacji o te tytuły przystąpiły reprezentacje z 6 gmin powiatu, z gminy Damnicy, Smołdzino, Potęgowa, Słupsk, Kępice, Ustka. Uczestnicy musieli wykazać się nie tylko znajomością życia wiejskiego, oceniane były także: ogólna prezencja, wszelkie przymioty i umiejętności artystyczne, spryt i odwaga oraz wszystko inne, co pomogło zdobyć ten zaszczytny tytuł. Gospodynią Roku 2017 została Kamila Gamułka, a Gospodarzem Roku Tomasz Bielecki gm. Smołdzino. W tym dniu przeprowadzono także po raz pierwszy Konkurs na najlepsze stoisko Kół Gospodyń Wiejskich, w którym oceniane było wrażenie estetyczne stoiska, stroje pań, jak i potrawy (ich smak i różnorodność). Wszystkie uczestniczące w konkursie stoiska z Łebienia, Łosina, Damnicy, Głobina-Stanięcina i Smołdzina,  otrzymały bony upominkowe ufundowane przez Powiat Słupski w kwocie po 200 zł dla każdego KGW. Zwycięskie KGW z Łebienia otrzymało bon upominkowy w kwocie 400 zł i statuetkę LuskuSowy 2017. Nagrody dla uczestników konkursów wręczył starosta słupski Zdzisław Kołodziejski. W konkursie tym świetnie bawili się wszyscy uczestnicy i widzowie obserwujący zmagania reprezentacji gmin. Dożynkowe świętowanie umilali soliści, zespoły taneczne i wokalne oraz gwiazda wieczoru – Andrzej Cierniewski. Na cenie wystąpili: grupa taneczna Pląs, Zespół Damniczanki, Kapela z gminy Damnica, Zespół Klęcinianki z gminy Główczyce, Zespół Kępiczanki z gminy Kępice, Wiśta-Wio z Potęgowa oraz Zespół działający przy Gminnym Centrum Promocji Sportu i Kultury w Kobylnicy.(źródło Powiat Słupski)