facebook
youtube

Inwestycje w ekologię i chęć poprawy jakości powietrza, to jeden z celów, który przyświeca realizacji ekologicznych inwestycji na terenie Gminy Słupsk. Przedstawiamy główne projekty, które zostały zrealizowane w tym obszarze:

1. „OZE w gminach powiatu słupskiego”

W ramach projektu zrealizowaliśmy budowę instalacji fotowoltaicznych na obiektach użyteczności publicznej w tym budynki Urzędu Gminy, Szkoły, Budynki Komunalne oraz siedziba spółki ZGK Jezierzyce. W ramach projektu zrealizowaliśmy 0,21MW instalacji fotowoltaicznej natomiast łącznie zrealizowaliśmy budowę ponad 0,5 MW instalacji fotowoltaicznych, które znajdują się niemal na wszystkich budynkach użyteczności publicznej.

2. ,,Poprawa efektywności systemów oświetlenia zewnętrznego na terenie Obszaru Funkcjonalnego Miasta Słupska”

W 2019/2020 roku w ramach projektu zmodernizowaliśmy oświetlenie drogowe, których to jesteśmy właścicielem. Miejscowościami objętymi modernizacją były, Bierkowo, Bruskowo Wielkie, Bruskowo Małe, Bukówka , Bydlino, Gać, Gałęzinowo, Głobino, Grąsino, Jezierzyce, Jezierzyce SHR, Karzcino, Krępa, Kukowo, Kusowo, Lubuczewo, Redzikowo, Rogawica, Siemianice, Stanięcino, Strzelino, Swochowo, Swołowo, Warablewo, Wieszyno, Wielichowo, Wiklino, Włynkowo, Włynkówko, Wrzeście. Łącznie zmodernizowaliśmy 514 szt. opraw z opraw sodowych na oprawy LED.

3. „Modernizacja instalacji c.o. i c.w.u. w obiektach użyteczności publicznej gmin powiatu słupskiego”

W 2019/2020/2021 roku w ramach w/w projektu modernizujemy ogrzewanie w budynkach użyteczności publicznej na przyjazne środowisku ogrzewanie gazowe.

Budynkami objętymi inwestycją są: Świetlica w Bydlinie, Bruskowie Wielkim, Bukówce, Karżcinie, Włynkowie, Budynek Gminnego Ośrodka Kultury w Głobinie, Remiza w Kusowie oraz Strzelinie.

4. ,,Oze w Gminie Słupsk” oraz ,,Dofinansowanie do wymiany kotłów w budynkach wielorodzinnych”

Co roku realizujemy projekty związane z dopłatą do wymiany kotłów w budynkach wielorodzinnych oraz budowy instalacji oze w tym pomp ciepła, fotowoltaiki realizowanych przez mieszkańców gminny.

Przypominamy, że podstawowym źródeł finansowania wymiany źródła ciepła jest rządowy program priorytetowy Czyste Powietrza. Więcej informacji o programie znajduje się na stronie internetowej: https://wfos.gdansk.pl/czyste_powietrze_icon oraz pod nr telefonu 59 842 84 60 wew.50.

5. Wartymi przypomnienia są również projekty poniżej:

- ,,Samorząd przyjazny środowisku, czyli realizacja programu PROSUMENT w zakresie wykonania instalacji fotowoltaicznych, wiatrowych oraz pomp ciepła i kolektorów słonecznych na terenie Gminy Słupsk” dofinansowanie do budowy instalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła u mieszkańców gminy,

- ,,Kolektory słoneczne w Gminie Słupsk” dofinansowanie do budowy instalacji kolektorów słonecznych u mieszkańców gminy,

- ,,Oze w Gminie Słupsk” dofinansowanie do budowy instalacji OZE u mieszkańców gminy,

- ,,Termomodernizacja oraz budowa instalacji OZE w obiekcie przedszkolnym ,,Bajka,

- ,,Budowa świetlicy wiejskiej w miejscowości Wrzeście w systemie pasywnym”,

- ,,Termomodernizacja budynku z funkcją mieszkalną w miejscowości Strzelino 32”,

- ,,Czyste powietrze Gminy Słupsk” dofinansowanie do likwidacji kotłów opalanych węglem u mieszkańców gminy,

- ,,Czyste powietrze Gminy Słupsk” realizacja kampanii edukacyjnej”.