facebook
youtube

Za nami Gminne Święto Plonów, które już tradycyjnie odbyło się w Swołowie w minioną sobotę 4 września. Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, mieszkańcy i goście spragnieni byli tradycyjnych dożynek.

Dożynki rozpoczęły się Mszą świętą w intencji rolników, oprawę muzyczną przygotował Gminny Chór Pasjonata z Siemianic pod dyrekcją Lilianny Zdolińskiej. Po Mszy korowód przeszedł na plac dożynkowy przy Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie. Starostami tegorocznych Dożynek byli Państwo Bogumiła i Waldemar Bąska ze Swołowa, natomiast miejscowość gospodarz – Sołectwo Włynkówko.Po tradycyjnym poświęceniu wieńców, chlebów oraz uroczystym podziale chleba, rozpoczęły się uroczystości.

Gośćmi honorowymi tegorocznego Święta Plonów byli samorządowcy, z Gminy Raba Wyżna – gminy partnerskiej, którzy przybyli do nas z wizytą. Tradycyjnie odbył się Konkurs wieńców dożynkowych oraz pokaz chlebów. W tym roku wpłynęła rekordowa liczba zgłoszeń, jury oceniające wieńce miało trudną pracę. O godzinie 17.00. odbył się występ Katrzyny Pakosińskiej, która do łez rozbawiła przybyłych gości. Podczas tegorocznych Dożynek odbył się szereg wydarzeń towarzyszących. Swoje stanowisko mieli tutaj między innymi:

  • Gminne Biuro Spisowe - NARODOWY SPIS POWSZECHNY LUDNOŚCI I MIESZKAŃ
  • Punkt szczepień przecie Covid – 19 – obsługiwany przez Centrum Zdrowia Salus,

Centrum Kultury zapraszało najmłodszych do Bąbelkowa, gdzie uczestniczyć mogli w różnego rodzaju warsztatach plastycznych i technicznych. Lądowisko Kultury przygotowało natomiast Maraton Czytelniczy, podczas którego, w związku z kolejną edycją wydarzenia Narodowe Czytanie, odczytywane były fragmenty książki „Moralność Pani Dulskiej”. O podniebienia gości zadbały Koła Gospodyń z Gminy Słupsk. Podczas Dożynek już tradycyjnie był z nami Batalion Ochrony Bazy w Redzikowie prezentując wozy i sprzęt bojowy. Odbyła się również coroczna Loteria Stowarzyszenia Dobre Serca. Swoje stoisko miała też Gminna Rada Seniorów, natomiast pan Jarosław Zwierz zorganizował wystawę herbu i symbolów Gminy Słupsk. Tego dnia również najmłodsi nie mogli narzekać na nudę. Oprócz strefy malucha Bąbelkowo, o sportowe emocje wśród najmłodszych zadbało sportowe Stowarzyszenie Best Beasts z Bydlina, które zorganizowało bestialski bieg z przeszkodami. Chętni mogli zapisać się na zajęcia dodatkowe do Lądowiska Kultury, które w swojej ofercie ma zajęcia: breakdance, fitness, śpiew, skrzypce, pianino, gitara, ukulele, minecraft, robotyka, zajęcia taneczne i teatralne, język angielski, zręczna pracownia.

Rozstrzygnięte zostały konkursy na Najładniejszą Posesję w Gminie Słupsk, Piękna Wieś Pomorska, wręczono również dyplomy :

  • dla odznaczonego „Zasłużony dla rolnictwa” osobno dla Bogumiły Bąska i Waldemara Bąska,

  • dla odznaczonego „Bursztynowu Kłos” Waldemara Bąska

  • dla miejscowości Włynkówko za organizację dożynek.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w organizację tegorocznego Święta Plonów. Dzięki wspólnenej pracy Dożynki Gminy Słupsk, jak zawsze, przyciągnęły liczną publiczność.

Galeria zdjęć na FB

Wyniki konkursów