Tegoroczne Święto Plonów upłynęło również pod znakiem wizyty delegacji z Gminy Raba Wyżna, która gościła w Gminie Słupsk. Wizyta stała się dobrą okazją do rozmowy na temat dalszej współpracy społeczno – kulturalnej, służyła również wymianie poglądów i doświadczeń między włodarzami gmin.

Współpraca pomiędzy gminami zapoczątkowana została w 2000 roku. Współpraca odbywa się na szczeblu samorządowym, oraz społecznym. Dzieci i młodzież z Gminy Słupsk, wyjeżdżają na wakacje do gminy Raba Wyżna. Wspólne spotkania umożliwia wzmocnienie współpracy między gminami oraz wymianę doświadczeń dotyczących funkcjonowania samorządu lokalnego w różnych częściach Polski. Gminę Raba Wyżna zamieszkuje ponad 14 tysięcy osób. Raba Wyżna jest dużą wsią o charakterze letniskowym w,  której mieszka ponad 4 tys. osób. Najważniejszy zabytek – pałac Zduniów powstał w 1902 r. w stylu secesyjnym. Posiadał zabudowania folwarczne, mieszkania dla służby, olbrzymią stodołę, tartak i młyn.