facebook
youtube

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn. „Opracowanie zasad kontroli i zwalczania inwazyjnych gatunków obcych wraz z przeprowadzeniem pilotażowych działań i edukacją społeczną”.

Celem projektu jest ochrona i przywrócenie różnorodności biologicznej oraz wzrost odporności rodzimych ekosystemów na presję inwazyjnych gatunków obcych, poprzez określenie stopnia ich inwazyjności oraz weryfikację skuteczności metod eliminacji najbardziej inwazyjnych gatunków obcych, nad czym aktualnie pracują na terenie całego kraju zespoły eksperckie z krajowych ośrodków naukowych pod kierunkiem Uniwersytetu Śląskiego.
Do jednych z najbardziej uciążliwych inwazyjnych gatunków obcego pochodzenia należą rdestowce: ostrokończysty, sachaliński oraz czeski (inaczej pośredni), które szczególnie negatywnie wpływają na skład i bogactwo gatunkowe zbiorowisk roślinnych, zmniejszając populacje gatunków rodzimych lub całkowicie je eliminując.
Rdestowce są okazałymi roślinami wieloletnimi, wykazującymi duże zdolności wegetatywnego rozmnażania. Głównym źródłem inwazji są przede wszystkim szybko rosnące kłącza, które rozrastają się na odległość nawet 20 m od rośliny macierzystej, oraz pędy o dużej zdolności regeneracji z równie szybkim tempem wzrostu (nawet do 15 cm/dobę). Nowa roślina może rozwinąć się z fragmentu kłącza o długości 1 cm, o wadze nie przekraczającej 0,7 g, jak też z niewielkiego odcinka pędu zawierającego pojedynczy węzeł, umieszczonego w glebie lub w wodzie.
W miejscowości Redzikowo, w ramach działań pilotażowych zespół ekspertów z Akademii Pomorskiej w Słupsku testuje usuwanie rdestowców z wykorzystaniem 3 metod:
- uprawa gleby;
- siatkowanie;
- wielokrotne koszenie.

Informacja