Podczas Sesji Rady Gminy Słupsk w dniu 21 grudnia br., uchwalony został budżet na rok 2022. W przyszłym roku budżet samorządu to kwota 151.512.473 zł po stronie dochodów oraz kwota 168.528.232 po stronie wydatków.

Dochody własne gminy w roku 2022 to 48 % wszystkich planowanych wpływów, a wśród nich podatek od nieruchomości z kwotą 27,1 mln złotych, udziały w podatku dochodowym od osób fizycznych 21,1 mln zł , udziały w podatku dochodowym od osób prawnych - 1,4 mln, podatek rolny – 2,1 mln złotych i wpływy ze sprzedaży mienia komunalnego – 10 mln. złotych.

Z kwoty planowanych wydatków 34 % tj. 57.450.890 zł przeznaczone zostanie na inwestycje, z tego ponad 28 mln. złotych, na budowę i modernizację dróg i chodników. W 2022 roku przeznaczono 2,1 mln zł na kontynuację budowy Centrum Aktywności Lokalnej wraz ze strażnicą OSP w Strzelinku. W budżecie Gminy Słupsk na 2022 rok zostały także zabezpieczone środki w kwocie 1,5 mln. zł (wkład własny) na budowę przedszkola wraz z oddziałami wczesnoszkolnymi w miejscowości Wrzeście. Znaczna część budżetu przeznaczona zostanie na prace modernizacyjne w szkołach, w tym termomodernizację Szkoły Podstawowej w Jezierzycach. Ponadto zabezpieczono kwotę 100 tys. złotych na budowę Centrum Aktywności Lokalnej w miejscowości Gać wraz z drogą i zatoką autobusową.

Inne planowane na rok 2022 inwestycje to między innymi:

• Budowa sieci wodociągowej w miejscowości Strzelino – Strzelinko – Włynkowo oraz budowa infrastruktury drogowej chodnika wraz z oświetleniem budowa sieci kanalizacji sanitarnej i wodociągowej na terenie Gminy Słupsk (POiŚ realizowany ze Sp. Wodociągi)

• Projekt budowy ścieżki rowerowej na odcinku Jezierzyce – Rogawica

• Projekt budowy ścieżki rowerowej Redęcin – Zębowo ( do granicy administracyjnej)

• Budowa drogi Leśnej i Kościelnej w Bierkowie

• Modernizacja sieci wodociągowej wraz ze stacją uzdatniania wody oraz odbudowa dróg i sieci deszczowej w miejscowości Kusowo

• Realizacja inwestycji w zakresie budowy, przebudowy dróg dla obszaru Siemianice – moduł umowy Partnerstwo Publiczno – Prywatne

• Budowa przedszkola z oddziałami wczesnoszkolnymi w miejscowości Wrzeście. Planowany koszt budowy wraz z wyposażeniem 6.000.000 zł.

• Projekt techniczny budowy przedszkola wraz z oddziałami wczesnoszkolnymi w miejscowości Głobino.

• Adaptacja zespołu pałacowego w Lubuczewie na Centrum Usług Społecznych

• Dalsza realizacja projektu pn. „Wzmocnienie potencjału pomorskiej Krainy w Kratę poprzez rewitalizację zabytkowych budynków szkieletowych wraz z restauracją organów kościelnych we wsi Swołowo na potrzeby mieszkańców Pomorza”

• Koncepcja architektoniczno-budowlana budowy Centrum Usług Gminy Słupsk w Siemianicach

Uchwała Rady Gminy Słupsk w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Słupsk na rok 2022