Od 30 października 2021 r. w Gminie Słupsk obowiązuje tzw. uchwała reklamowa, która reguluje zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane.

Celem uchwały jest:

1) dążenie do zachowania i kształtowania ładu przestrzennego na obszarze gminy poprzez ustalenie zasad i warunków sytuowania na terenie Gminy Słupsk obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane;

2) przeciwdziałanie degradacji przestrzeni publicznej i terenów otwartych przez urządzenia reklamowe, informacyjne, promocyjne i techniczne;

3) ochrona krajobrazu kulturowego i historycznego oraz cennych walorów przyrodniczych na terenie gminy.

Uchwała wyznacza terminy i zasady dostosowania istniejących w dniu 30.10.2021 r. (w dniu wejścia w życie uchwały reklamowej) tablic reklamowych i urządzeń reklamowych do zasad i warunków w niej określonych. W myśl tych zasad istniejące w dniu wejścia w życie niniejszej uchwały tablice reklamowe i urządzenia reklamowe należy dostosować do zasad i warunków określonych w uchwale w ciągu 30 miesięcy od dnia wejścia w życie uchwały (do dnia 30.04.2024 r.).

PAMIĘTAJ!

Zgodnie z art. 37d ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z dnia 27 marca 2003 roku, podmiot, który umieścił tablicę reklamową lub urządzenie reklamowe niezgodne z przepisami uchwały, podlega karze pieniężnej.

Wysokość kary pieniężnej ustala się jako iloczyn pola powierzchni tablicy reklamowej, wyrażonej w metrach kwadratowych oraz 40-krotności maksymalnej stawki części zmiennej opłaty reklamowej, powiększony o 40-krotność maksymalnej stawki części stałej opłaty reklamowej, o której mowa w ustawie z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych za każdy dzień funkcjonowania reklamy. Maksymalną stawkę opłaty reklamowej ustala corocznie Ministerstwo Finansów.

W przypadku ewentualnych pytań zapraszamy do kontaktu.

Karolina Karnicka bud. B, pok. nr 18 tel. 59/842-84-60 wew. 80

Uchwała