16 kwietnia 2018 roku odbyła się konferencja prasowa z udziałem: Zdzisława Kołodziejskiego – Starosty Słupskiego, Pawła Lisowskiego – Członka Zarządu Powiatu Słupskiego, Leszka Kulińskiego – Wójta Gminy Kobylnica, Adama Sędzińskiego – Sekretarza Gminy Słupsk, Jacka Graczyka – Burmistrza Miasta Ustka, Krystyny Danileckiej–Wojewódzkiej – Zastępcy Prezydenta Miasta Słupska, Mirosława Kamińskiego – Prezesa Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. oraz Edyty Wolskiej – Dyrektora Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku.

Konferencję prasową otworzyła Edyta Wolska – Dyrektor Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku, która poinformowała o otrzymanym grancie na prowadzenie Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Słupsk ze środków Unii Europejskiej. Podczas konferencji zostały zaprezentowane projekty, które zostaną zrealizowane w najbliższych dwóch miesiącach:

1. Święto Unii Europejskiej – 9 maja 2018 roku;
2. Europejski Konkurs Fotograficzny „Unia Europejska w regionie słupskim”;
3. Dialog Obywatelski z udziałem Jakuba Boratyńskiego – Szefa Departamentu Cyberbezpieczeństwa Komisji Europejskiej;
4. Mobilny Punkt w Ustce;
5. Konkurs na Europejską Szkołę Roku;
6. XIV edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej „GWIEZDNY KRĄG”
7. Seminarium dla przedsiębiorców – 18 kwietnia 2018 roku.
Kontekst:
1 stycznia 2018 roku zainaugurował swoją działalność Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Słupsk prowadzony przez Bałtycką Galerię Sztuki Współczesnej w Słupsku w partnerstwie z: Powiatem Słupskim, Miastem Gminą Ustką, Gminą Kobylnicą, Gminą Słupsk, Miastem Słupsk, Słupskim Instytutem ds. Młodzieży oraz Pomorską Agencją Rozwoju Regionalnego S.A. Jest to efekt złożonego projektu w związku z ogłoszonym przez Komisję Europejską zaproszenia do składania wniosków nr COMM/WAW/ED/2018-2020 na „Prowadzenie Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Słupsk w latach 2018 – 2020” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Celem projektu jest prowadzenie działań informacyjnych na poziomie lokalnym i regionalnym związanych z funkcjonowaniem Unii Europejskiej, informowanie o możliwościach pozyskiwania środków zewnętrznych, budowanie przestrzeni do dyskusji na bieżące tematy związane z działaniami podejmowanymi przez tę organizację międzynarodową, a także popularyzacja wiedzy w zakresie jej funkcjonowania.