W dniu 5 maja 2018r w miejscowości Strzelino odbyły się powiatowo - gminne obchody ,,Dnia Strażaka" i 40 - lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Strzelinie.

W samo południe przy pięknej słonecznej pogodzie, uroczystość rozpoczęła się polową mszą św. którą celebrowali kapelani ks. Mariusz Sitko, i ks. Feliks Samulak. We wspólnej mszy, uczestniczyli strażacy, zaproszeni goście i licznie przybyłe poczty sztandarowe, reprezentujące Oddziały Gminne ZOSP RP powiatu słupskiego i jednostki ochotniczych straży pożarnych Gminy Słupsk. Po mszy, przy dźwiękach orkiestry dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Kępic, pod batutą dh Jana Pawlickiego, nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych, pododdziałów ochotniczych straży pożarnych i gości na boisko sportowe, gdzie odbyła się druga część uroczystości. Dowódca uroczystości Komendant Gminny ZOSP RP Gminy Słupsk dh Andrzej Małyszka, złożył meldunek Prezesowi Oddziału Powiatowego ZOSP RP dh Zdzisławowi Kołodziejskiemu, o gotowości pocztów sztandarowych i pododdziałów do uroczystości z okazji ,,Dnia Strażaka” i 40 – lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Strzelinie. Po dokonaniu przeglądu pododdziałów i powitaniu ze strażakami, uczczono minutą ciszy druhów którzy odeszli z naszych szeregów na wieczny odpoczynek. Gości, strażaków i mieszkańców powitała Prezes Oddziału Gminnego ZOSP RP Pani Wójt, dh Barbara Dykier i Prezes Oddziału Powiatowego ZOSP RP (Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej), Starosta Słupski dh Zdzisław Kołodziejski.W uroczystości uczestniczyli, przedstawiciele Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP z członkiem Zarządu Głównego ZOSP RP dh Stanisław Gajek, Prezesi Oddziałów Gminnych ZOSP RP , Komendanci Gminni ZOSP RP, Prezesi, Naczelnicy i członkowie OSP, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej bryg. Krzysztof Ulaszek, Komendant Miejski Policji insp. Leszek Gurski, burmistrzowie i wójtowie, nadleśniczowie, przedstawiciele samorządów, przedsiębiorcy i licznie zgromadzeni mieszkańcy.Prezes Oddziału Powiatowego ZOSP RP dh Zdzisław Kołodziejski podziękował druhnom i druhom za codzienne realizowanie trudnych zadań za poświęcenie i ofiarność w ochronie życia, zdrowia i mienia ludzkiego. Odczytano komunikat o odznaczeniach, wyróżnionym strażakom wręczono, medale, odznaczenia, podziękowania.Decyzją ZOW ZOSP RP ,, Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa” nadano : dh Andrzejowi Kostce, dh Adamowi Nowakowskiemu, dh Piotrowi Sendeckiemu. ,, Srebrny medal Medal za Zasługi dla Pożarnictwa” nadano : dh Bogdanowi Słomińskiemu,dh Dariuszowi Kowalczykowi, ,, Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa” nadano : dh Czesławowi Bazykowi, dh Marcinowi Kalacie, dh Dorocie Niedbała dh Krystianowi Rudalskiemu. Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego nadało ,,Odznakę Strażak Wzorowy” dh Rafałowi Kostce, dh Danielowi Łakucie, wręczone zostały odznaki za wysługę lat , odznaki młodzieżowych drużyn pożarniczych. Wręczono nagrodę Starosty Słupskiego dla dh Aldony Szostakiewicz idh Mirosława Słomczyńskiego. Wójt Gminy Słupsk dh Barbara Dykier, wręczyła podziękowania i nagrody dla druhen i druhów z jednostek OSP Gminy Słupsk. Podniosłym akcentem uroczystości, było podziękowanie założycielom jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Strzelinie przez obecny zarząd. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów i pocztów sztandarowych. Wójt Gminy Słupsk zaprosiła wszystkich uczestników na strażacką grochówkę.