26 maja był dniem wyjątkowym dla Szkoły Podstawowej im. mjra Henryka Sucharskiego w Jezierzycach. W tym dniu nie tylko wszystkie Mamy obchodziły swoje święto, również szkoła w Jezierzycach dołączyła do grona świętujących.

A okazja była szczególna, bowiem minęło 60 lat od chwili powstania szkoły i 40 od momentu nadania jej imienia. Przygotowania do Jubileuszu trwały już od dawna, jednak właściwe uroczystości odbyły się właśnie w sobotę, 26 maja. Na swoje urodziny szkoła zaprosiła znamienitych gości, wśród których znaleźli się m.in. p. wójt Gminy Słupsk, Barbara Dykier, radni, sołtysi, sponsorzy, przedstawiciele gminnej oświaty, ks. proboszcz Feliks Samulak, byli dyrektorzy szkoły z panią Zofią Zarembą na czele, emerytowani już nauczyciele, którzy stawiali tu swoje pierwsze zawodowe kroki, dyrektorzy szkół Gminy Słupsk, absolwenci, rodzice, uczniowie oraz obecni nauczyciele i pracownicy szkoły. Uroczystości rozpoczęły się mszą św.w kościele parafialnym, następnie przeniosły się w gościnne podwoje Jubilatki. Część artystyczną poprzedziły przemówienia i życzenia od zaproszonych gości. Były chwile wspomnień, liczne rozmowy, zwiedzanie wystawy zdjęć, wspólne zdjęcie oraz poczęstunek. Ogromne wrażenie na przybyłych wywarła część artystyczna przygotowana przez nauczycieli szkoły, jak również występ szkolnego chóry oraz absolwentów szkoły. Tu po prostu trzeba było być. Słowa nie przekażą emocji, jakie tego dnia towarzyszyły przybyłym.