W dniu 11 lipca 2018 r. miało miejsce uroczyste otwarcie Oddziału Transplantacji Szpiku przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku. Gmina Słupsk wraz z innymi gminami Powiatu Słupskiego wsparła finansowo tą inwestycję.

Udział w tym wydarzeniu wzięli m.in. Marszałek Województwa Pomorskiego,przedstawiciele społeczności medycznej oraz samorządów powiatu słupskiego- w tym Pani Wójt Barbara Dykier, która na ręce pomysłodawcy utworzenia oddziału dr Wojciecha Homendy złożyła symboliczny prezent, dziękując za inwestycję, która przysłuży się wszystkim mieszkańcom regionu.

Całkowity koszt inwestycji to kwota ponad 1,7 mln zł, na którą składa się wkład Urzędu Marszałkowskiego:500 tys. zł, miasta Słupska -800 tys. zł, gminy Słupsk-100 tys. zł, Kobylnicy i Ustki -po 50 tys. zł, Potęgowa i Główczyc - po 20 tys. zł, Smołdzina i Kępic po 10 tys. zł oraz powiatu słupskiego-50 tys. zł. Pozostałą kwotę natomiast dołożył szpital-ponad 94 tys., zł.

Powierzchnia Oddziału Transplantacji Szpiku to 240 m² . W skład oddziału wchodzą: 5 sal-4 jednoosobowe i 1 dwuosobowa, zapewniające wysoki standard powietrza, gabinet zabiegowy, punkt pielęgniarski oraz śluza dla pacjenta i personelu niezbędna do utrzymania reżimu sanitarnego.

Od grudnia 2017 roku trwały prace modernizacyjne i budowlane w celu utworzenia Oddziału Transplantacji Szpiku przy słupskim szpitalu. Pierwsi pacjenci leczeni z powodu ostrych białaczek i przygotowywani do przeszczepu zostaną przyjęci już 15 lipca 2018r.

Sale chorych na Oddziale Transplantacji Szpiku wyposażone są w systemy laminarnej wymiany powietrza. Powietrze w całym pomieszczeniu gdzie leży chory będzie filtrowane 15 razy na godzinę.