W ramach projektu "Zabawa w miasto Runowo 2018" młodzież wraz z opiekunami z powiatu słupskiego, cieszyńskiego i partnerskiego powiatu Herzogtum Lauenburg, w wieku od 11 do 14 lat zamieszka w miasteczku namiotowym zwanym „Wioska Dyla”, zarządzanym przez same dzieci.

Miasteczko będzie znajdowało się na terenie Pałacu pod Bocianim Gniazdem w Runowie. Dwa razy dziennie dzieci będą pracowały po dwie godziny w miejscach pracy przydzielanych przez miasteczkowy urząd pracy i zarabiały „Słupki” - walutę miasteczka. Wypracowany przez mieszkańców namiotowego miasteczka zysk będzie mógł być wydany na produkowane w mieście towary i oferowane usługi. W ten sposób dzieci będą mogły kupić produkty rzemieślników lub ciasto w kawiarni. We wszystkich grupach namiotowych zostaną wybrani przedstawiciele, którzy stworzą władze miasteczka. Codziennie, w godzinach pracy będą obradowali , aby doradzać w sprawach dotyczących poprawy sytuacji mieszkańców miasteczka, podjmować decyzje i te przedstawić organizatorom. Z przedstawicieli miasta, po „gorących” wyborach zostanie wyłoniony burmistrz miasteczka. Władze miasta będą miały za zadanie dbać o dobre samopoczucie swoich obywateli. Poprzez pracę w radzie miasta demokratyczne procesy staną się dla dzieci i młodzieży bardziej jasne. Do miasteczka zastaną zaproszeni starostwie partnerskich powiatów słupskiego i Herzogtum Lauenburg, wójtowie i burmistrzowie z powiatu słupskiego, rodzice dzieci oraz inni goście, którzy będą mogli spotkać się z młodzieżą, opiekunami i zwiedzić miasteczko „Wioska Dyla”.W projekcie weźmie udział ośmioro dzieci z Gminy Słupsk. Życzymy dobrej zabawy!