W minioną sobotę w Swołowie odbyły się Dożynki Gminy Słupsk.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się mszą świętą w intencji rolników odprawioną w kościele filialnym w Swołowie. Następnie korowód dożynkowy przeszedł na pobliskie boisko otoczone lipami – pomnikami przyrody. Na czele korowodu jechał sprzęt rolniczy, za nim wóz z wieńcem gospodarzy zaprzężony w kucyka, następnie podążała orkiestra dęta z Kępic, starostowie dożynek, władze gminy oraz zaproszeni goście. Po uroczystym odegraniu hymnu państwowego, nastąpiło poświęcenie wieńców dożynkowych oraz chlebów. Starostowie Dożynek, którymi w tym roku byli Teresa i Piotr Rabenda oraz ich syn Konrad Rabenda wręczyli wójtowi gminy Słupsk, chleb dożynkowy. Po złożeniu przez Wójt Barbarę Dykier podziękowań rolnikom, sadownikom i ogrodnikom za wkład włożony w wykonywaną pracę i życzeń jej obfitych owoców nastąpiło dzielenie się chlebem oraz wystąpił zespół „Bierkowianki”. Następnie Pani Wójt  wręczyła zestawy ratownictwa medycznego dla gminnych jednostek OSP. Na scenie nie zabrakło róownież bębnirzy z Redęcina-grupy powstałej w trakcie projektu CKiBP ,, Razem Ku Kulturze,,. Wśród atrakcji nie zabrakło kącika malucha dla dzieci, w którym animatorzy przez kilka godzin organizowali atrakcyjne zabawy i konkursy dla najmłodszych uczestników dożynek. Swoje stoiska prezentowały również koła gospodyń z terenu gminy słupsk, a także rękodzielnicy oraz rolnicy. Nie zabrakło również żołnierzy z Batalionu Ochrony Bazy w Redzikowie prezentujących swój sprzęt.Na scenie zprezentował się kabaret KaŁaMaSz złożony z aktorów występujących w serialu Ranczo w składzie: Piotr Pręgowski, Sylwester Maciejewski, Jacek Łapot i Dariusz Szweda. Autorem tekstów kabaretowych byli m.in. Robert Górski (Kabaret Moralnego Niepokoju) i Jacek Łapot (kabaret Długi).Po kabarecie zostały ogłoszone wyniki konkursów Piękna Wieś, Posprzątaj Swój Dom, oraz na Chleb i Wieniec Dożynkowy.  Nie zbrakło również losowania Loterii Stowarzyszenia Dobre Serca, która jak co roku cieszyła się duzym zainteresowaniem .

Organizatorzy Gmina Słupsk, Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk i Sołectwo Redzikowo pragną podziękować serdecznie wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w organizację, a  w szczególności: pracownikom Zakładu Gospodarki Komunalnej z Jezierzyc, wszystkim pracownikom zaangażowanym w przygotowania, Policji i Straży Gminnej, jednostkom OSP, Kołom Gospodyń i wszystkim wystawcom.